Reggeli rosszulét? Ne pánikolj!

A terhesség korai szakaszában az egyik leggyakoribb félelme a kismamáknak, hogy a reggeli rosszullétek miatt éhezik a magzat (is). A reggeli émelygés/hányás sokak problémája, pontosan azért, mert természetes velejárója a várandós állapotnak, a tünetegyüttest a terhességi hormonok okozzák.

Kezdő kismamák könnyen pánikba esnek attól tartva, hogy ha semmi nem marad meg bennük és a súlyukból is veszítenek, miből cseperedik a magzat. Normális esetben azonban nem kell aggódni. Ha a terhesség előtt egészségesek voltunk, és teljes értékűen táplálkoztunk, a baba biztosan hozzájut a számára szükséges tápanyagokhoz.

Igaz, van a terhességi rosszullétnek súlyos esete is, az úgynevezett hyperenesis gravidarum. Ez a várandós kismamák mindössze 1%-át érinti, és azzal jár, hogy sem az étel, sem az ital nem marad meg a leendő anyukában, így a kiszáradás veszélye fenyegeti. Általában a terhesség 6. hetében kezdődik és eltarthat a 16-20. hétig is akár. A súlyos eset sokszor kórházi kezelésre szorul, intravénás folyadékpótlással és hányáscsillapító gyógyszerekkel segítenek a kismamán. Néha előfordul, hogy a családon belül több kismama is érintett lesz, a kiváltó okok között a terhességi hormon magas szintjét, a pajzsmirigyhormonok ingadozását és a májfunkció változásait emlegetik.